Dzisiaj jest niedziela, 14 lutego, imieniny: Walentego, Cyryla, Metodego.
Dołącz do nas!!!
facebook portal florystyczny
Stowarzyszenie Florystów Polskich

Ikebana - japońska sztuka układania kwiatów

Ocena użytkowników: / 52
SłabyŚwietny 
IkebanaZrywamy lub kupujemy kwiaty, by umieścić je w wazonie. Cieszą nas i zachwycają swoim kolorem , kształtem oraz zapachem. Nie jesteśmy pierwsi ani ostatni, którzy doceniają ich wdzięk i piękno. Wiązanki kwiatowe kojarzą nam się z ważnym, podniosłym wydarzeniem, chwilą, którą należy w pewien sposób wyróżnić. W kulturze japońskiej układanie kwiatów stało się prawdziwą sztuką, która posiada wieloletnią tradycję i bogatą historię. Ikebana, japońska sztuka tworzenia kompozycji kwiatowych, jest dla nas pod wieloma względami intrygująca. Jest jedną z najstarszych tradycji japońskich. Japończycy postrzegają naturę w inny sposób, widząc w jej elementach coś więcej niż tylko walory dekoracyjne. Tradycja aranżacji i kontemplacji kwiatów stała się dla nich formą duchowości, wrażliwej na język natury i obecność zamieszkujących ją bóstw.

Czym jest ikebana?

Ikebana 1Ikebana to sztuka, która dąży do stworzenia idealnej kompozycji pod względem barw, kształtów czy nawet zapachów. Wszystkie elementy powinny współgrać ze sobą. Do całokształtu zaliczane są: kwiaty, naczynia (w których są układane kompozycje), gałęzie, liście, a także różnego rodzaju owoce. Tradycyjna struktura ikebany bazuje na linii wertykalnej, opierającej się na trzech głównych punktach, symbolizujących niebo, ziemię oraz ludzi. To tak zwana oś świata. W kulturze japońskiej wiele wierzeń, a także tradycji nawiązuje do nauki o kosmosie, o ruchu ciał niebieskich. Niebo i ziemia, dwie części harmonijnie skomponowanego świata, dopełnione przez człowieka, który łączy te dwie sfery, mają wyraźne odzwierciedlenie w sztuce kompozycji kwiatów.

Pochodzenie

Tradycja układania kwiatów pochodzi już z VI wieku, kiedy to składano proste i skromne kompozycje kwiatowe w świątyniach buddyjskich. W tych pierwotnych ikebanach kwiaty i gałązki skierowane były zawsze ku górze. Był to symbol wiary oraz ufności tamtejszej ludności. Za twórcę ikebany uważa się mnicha Senkei Ikenobō, który żył w XV wieku. To właśnie on, był prekursorem pierwszego i najstarszego stylu ikebany zwanego rikka, czyli „stojące kwiaty”. Ten styl charakteryzuje się smukłą kompozycją, najczęściej w bardzo wysokim naczyniu. Takie kompozycje potrafią sięgać do 1,5 metra wysokości.

Style ikebany

MoribanaPrzez lata narodziło się wiele nowych szkół i stylów układania ikebany. Ze stylu formalnego rikka i stylu naturalistycznego nagueire, narodziła się współczesna forma ikebany - moribana. Jej kompozycje układane są w wazach o płaskim dnie, z dużą płaszczyzną wody. Najważniejszym ich elementem jest próba oddania krajobrazu jeziora lub roztaczającego się wokół niego pejzażu. Osoba układająca ikebanę, poznając kwiat, odkrywa jego życie i historię. Moribana1Jednym z oryginalniejszych stylów jest jiuybana. Tutaj artysta pozwala sobie na ingerencję w wygląd natury. Kompozycje są malowane, łodygi łamane, a naczynia mogą być przeróżne: zaczynając od wazonów, kloszy, a kończąc na kapeluszach czy nawet butach. Jakie style są najczęściej spotykane? Możemy do nich zaliczyć morimono, przeważnie układane w wiklinowych koszach, kekebans oraz jiyuka.

Wielu Japończyków z ikebany uczyniło nie tylko swoje hobby, ale także zawód na całe życie. W Europie ten kierunek sztuki powoli robi się coraz popularniejszy. Pojawia się więcej książek i kursów poświęconych tej dziedzinie. Każdy, kto posiada chwilę wolnego czasu, jeśli tylko ma ochotę, może poznać tajniki ikebany i cieszyć się pięknem kwiatowych aranżacji.

 Ikebana - japońska sztuka układania kwiatów

Ikebana - sztuka ukłądania kwiatów

Ikebana - sztuka ukłądania kwiatów

Ikebana - sztuka układania kwiatów
 


baner portal florystyczny.jpg - 71.39 Kb

Rekpol
Akademia Marioli Miklaszewskiej

Oasis
Portal dla miłośników florystyki

Portal florystyczny to serwis dla florystycznych pasjonatów. Jeśli szukasz florystycznej inspiracji lub na poważnie myślisz o wstąpieniu w szeregi polskich florystów - zapraszamy do zapoznania się z naszym portalem o florystyce - dzięki nam będziesz na bieżąco!